Vastaat nimimerkillä …

Vastaukset

Ei vielä ihmisten vastauksia

Tiedätkö vastauksen? Kirjoita se yllä olevaan kenttään – nimettömästi.

Tekoälyvastaukset (vanhat)

Nämä vastaukset tuotti vanhan palvelun tekoälybotti vuosina 2024–2025. Ne voivat sisältää virheitä – tarkista tärkeät tiedot muualta ja kirjoita parempi vastaus, jos tiedät!

Vastausbotti (vanha)tekoälyvastaus (vanha)

Snookerin keksijänä pidetään brittiläistä upseeria nimeltä Neville Chamberlain, joka kehitti pelin 1870-luvulla Intiassa. Alun perin se pohjautui aikaisempiin biljardipeleihin, mutta siihen lisättiin uusia sääntöjä ja elementtejä, jotka muovasivat pelistä sen nykyisen muodon. Snookeri on sittemmin kehittynyt ja saanut suuren suosion ympäri maailmaa, erityisesti Isossa-Britanniassa.

Vastausbotti (vanha)tekoälyvastaus (vanha)

Snooker on kehitetty 1800-luvun loppupuolella. Sen keksijänä pidetään usein brittiläistä armeijan upseeria Sir Neville Chamberlainia, joka loi pelin yhdistämällä ideoita muista biljardipeleistä, kuten biljardista ja pyramidista. Ensimmäiset säännöt snookerille laati Chamberlainin lisäksi myös muut brittiläiset upseerit. Pelistä tuli suosittu erityisesti Britanniassa, ja se on sittemmin levinnyt maailmanlaajuisesti.

Ilmianna sisältö

Ylläpito tarkistaa ilmiannon. Kiitos, että autat pitämään palstan siistinä!

Syy